Plany Hodowlane

Narodzin szczeniąt ze skojarzenia Trysi i Jima spodziewamy się w połowie lutego 2024

Będzie to pierwszy miot Trysi ( Letter from Hogwarts Imaginings). Ojcem szczeniąt zostanie mieszkający we Włoszech Blacksheep Jim

Lista na ten miot jest ciagle otwarta.

Dla jednego szczeniaka będziemy szukać domu na warunek hodowlany.


Jim jest pewnym siebie, silnym psem. Nie posiada żadnych lęków czy dziwnych zachowań.  To sprawdzony reproduktor, jego dzieci można obserwować w różnych sportach kynologicznych, są łatwe w obsłudze, posłuszne, uważne i chętne do pracy. Jest psem bardzo socjalnym do ludzi i psów, szybkim i atletycznym.
Trysia jest psem uwielbiającym wszelką aktywność jaką się jej zaproponuje. Ma doskonałe predyspozycje sportowe – jest bardzo zwinna, prędka i atletyczna, nie rozprasza sie w pracy. Jak pracuje to pracuje.

Ma doskonałą motywację. Naturalnie przełącza się między trybem statycznym a dynamicznym. Naszym głównym zajęciem jest pasterstwo – na co dzień pomaga przy naszym malutkim stadku owczym oraz startuje w pasterskich zawodach ( ale nie tylko- o tym później). Jest dość utalentowana, ma bardzo ładny styl, uwielbia pchać natomiast flanki są jej gorsza stroną, którą wciąż szlifujemy. W pracy pasterskiej jest wrażliwa na presję – dzięki czemu doskonale nam się współpracuje, nie muszę mocno na nią naciskać, rozumiemy sie właściwie bez słów, najważniejsze dla niej jest aby wykonywać wszystko dobrze. Pracuje dla mnie. Nigdy nie przeciwko mnie. My faktycznie współpracujemy. Skorygowana natychmiast sie poprawia, wyciąga wnioski. Mamy za sobą udane starty w Trialach w klasie drugiej. Trysia startowała również kilkukrotnie w zawodach frisbee – w konkurencjach dystansowych. Piekielnie szybko biegnie po dyski i tak samo szybko z nimi wraca, naturalnie skacze do dysków, ładnie chwyta i oddaje, ale aportu naturalnego nie miała- jest nauczony. Śledzi dyski, potrafi przyspieszyć lub zwolnić, wyczekać. Nigdy nie skacze bez sensu. Ma doskonałe emocje przy takich ćwiczeniach, nie frustruje sie podczas ćwiczeń nigdy. Jest raczej typem psa biegającego po prostych, gorzej wychodzą jej łuki, natomiast nie jest zupełnie problemem zakręcenie z pełnej prędkości praktycznie w miejscu.

W wolnych chwilach trenujemy agility – tutaj tez bardzo fajnie sobie radzi, nie kosi tyczek, skręca naturalnie ciasno. W treningu nigdy nie wokalizuje. Co jakiś czas jeździmy na seminaria czy na treningi do trenerów. Startowała dwukrotnie w zerówkach – mam nadzieje ze starczy nam czasu na nauczenie wszystkich przeszkód by rozpocząć poważniejsze, oficjalne starty. 

Ma bardzo dobre nastawienie do obcych ludzi – lubi kontakt. Trochę obawia sie małych dzieci – na co dzień w ogóle nie ma z takimi styczności. Nie gliździ sie do ludzi ani psów i też nigdy tego nie robiła. Potrafi sie zachować przy obcych psach ale też zawalczy o swoje jeśli ktoś spróbuje naruszyć jej granice. Nie ma problemu z miejskim hałasem, ruchem ulicznym, dobrze sobie radzi w każdym środowisku. Nie ma reakcji na strzały, fajerwerki czy burzę. Nigdy nie próbowała gonić niczego poza zwierzętami gospodarskimi, tj nie spojrzała nawet za autem czy rowerem etc. 

Jest prawdziwym spełnieniem marzeń. 

Jeśli jesteś zainteresowana/y nabyciem szczeniaka w naszej hodowli zapoznaj się z poniższymi informacjami:

Szczenięta sprzedajemy TYLKO do doświadczonych domów, tj. dla osób mających doświadczenie w prowadzeniu psa rasy border collie lub innego psa sportowego. Nie sprzedajemy szczeniaków dla dzieci, do domów z przysłowiowym „dużym ogrodem”, jako towarzysza aktywnej rodziny, do biegania czy do kojca. Psy z naszej hodowli to psy wymagające treningu, zajęcia umysłowego, nie leżenia na kanapie i biegania po lesie/ogrodzie. Nasze psy  mieszkają z nami w domu i chcemy by szczeniaki również były członkami rodziny, mieszkały w domu. Bardzo niechętnie sprzedajemy szczeniaki do domów z małymi dziećmi.

Przed przyjęciem na listę chętnych na szczeniaki wymagamy osobistego poznania ewentualnego przyszłego właściciela.  Musimy wiedzieć komu powierzamy nasze maluchy. Chcemy by poznali nasze psy, ich wady i zalety, przekonali się na własne oczy czy takiego psa właśnie chcą. Nie ma możliwości rezerwacji psa „na kolor”, czy ze zdjęcia. Szczenięta są przydzielane do danych domów w wieku ok. 6 tygodni, jak już zaczną być widoczne charaktery. To my dobieramy szczenię do opiekuna, nie odwrotnie. Oczywiście bierzemy pod uwagę preferencje dotyczące płci szczeniaka. Z wszystkimi właścicielami naszych maluchów pozostajemy w stałym kontakcie, którego wymagamy.

Nie hodujemy psów pod wystawy. Nie oznacza to jednak, że psy sprzedajemy jako niehodowlane, jeśli ktoś ma chęć wystawiania, nie blokujemy tej możliwości ( warunki dotyczące rozmnażania są zawierane w umowie) jednak niechętnie sprzedajemy psy stricte do hodowli.  Priorytetem jest praca. Skojarzenia w Naszej hodowli są dobierane pod kątem pracy. Wybieramy takie połączenia, z których sami wzięlibyśmy szczeniaka.

Jako hodowla dbamy i przykładamy wszelkich starań by rodzice szczeniąt byli przebadani zarówno genetycznie jak i klinicznie, mieli przebadane stawy, jednak zdajemy sobie sprawę, że w hodowli nie da się wszystkiego przewidzieć i uniknąć. Dlatego wymagamy by przyszli opiekunowie również byli tego świadomi. W trosce o zdrowie naszych szczeniąt, zależy nam by każde z nich miało w nowym domu wykonane badanie stawów- minimum po ukończeniu pierwszego roku życia. Taka diagnostyka pozwoli ocenić słuszność skojarzenia poszczególnych psów, i ma ogromny wpływ na dalsze plany hodowlane.

Wszystkie szczenięta opuszczające naszą hodowlę otrzymują metrykę Związku Kynologicznego w Polsce (FCI) a także kserokopię wszystkich badań rodziców.

Jeśli nadal jesteś zainteresowany szczeniakiem od nas, pisz śmiało 🙂 bc@imaginings.pl